شبکه های کامپیوتری دستگاه ها، عملکردها و ویژگی های مشترکی از جمله سرورها، مشتریان، رسانه های انتقال، داده های مشترک، چاپگرهای مشترک و سایر منابع سخت افزاری و نرم افزاری، کارت رابط شبکه (NIC)، سیستم عامل محلی (LOS) و سیستم عامل شبکه را به اشتراک می گذارند. NOS).

سرورها 

سرورها رایانه هایی هستند که فایل ها، برنامه ها و سیستم عامل شبکه به اشتراک گذاشته شده را نگهداری می کنند. سرورها دسترسی به منابع شبکه را برای همه کاربران شبکه فراهم می کنند. انواع مختلفی از سرورها وجود دارد و یک سرور می تواند چندین عملکرد را ارائه دهد. به عنوان مثال، سرورهای فایل، سرورهای چاپ، سرورهای پست الکترونیکی، سرورهای ارتباطی، سرورهای پایگاه داده، سرورهای فکس و سرورهای وب وجود دارند. گاهی اوقات به آن رایانه میزبان نیز می‌گویند، سرورها رایانه‌های قدرتمندی هستند که داده‌ها یا برنامه‌ها را ذخیره می‌کنند و به منابعی متصل می‌شوند که توسط کاربر یک شبکه به اشتراک گذاشته شده است.

کلاینت

کلاینت کامپیوترهایی هستند که به شبکه و منابع شبکه مشترک دسترسی دارند و از آنها استفاده می کنند. کامپیوترهای کلاینت اساساً مشتریان (کاربران) شبکه هستند، زیرا آنها خدمات را از سرورها درخواست و دریافت می کنند. این روزها معمولاً یک کلاینت یک رایانه شخصی است که کاربران برای برنامه های غیر شبکه ای خود نیز از آن استفاده می کنند.

رسانه انتقال

رسانه های انتقال امکاناتی هستند که برای اتصال رایانه ها در یک شبکه استفاده می شوند، مانند سیم جفت تابیده، کابل کواکسیال و کابل فیبر نوری. رسانه های انتقال را گاهی کانال ها، لینک ها یا خطوط رسانه انتقال می نامند.

 

اجزای شبکه

 

داده های مشترک

داده های مشترک داده هایی هستند که سرورهای فایل مانند فایل های داده، برنامه های دسترسی به چاپگر و ایمیل در اختیار مشتریان قرار می دهند. چاپگرهای مشترک و سایر لوازم جانبی – چاپگرها و لوازم جانبی اشتراکی منابع سخت افزاری هستند که توسط سرورها در اختیار کاربران شبکه قرار می گیرند. منابع ارائه شده شامل فایل های داده، چاپگرها، نرم افزارها یا هر مورد دیگری است که توسط مشتریان در شبکه استفاده می شود.

کارت رابط شبکه

هر کامپیوتر در یک شبکه دارای یک کارت توسعه ویژه به نام کارت رابط شبکه (NIC) است. NIC داده ها را آماده (فرم بندی) و ارسال می کند، داده ها را دریافت می کند و جریان داده ها را بین رایانه و شبکه کنترل می کند. در سمت انتقال، NIC فریم هایی از داده ها را به لایه فیزیکی منتقل می کند، که داده ها را به پیوند فیزیکی منتقل می کند. در سمت گیرنده، NIC بیت های دریافتی از لایه فیزیکی را پردازش می کند و پیام را بر اساس محتویات آن پردازش می کند

 

 

 

 سیستم عامل محلی

یک سیستم عامل محلی به رایانه های شخصی اجازه می دهد به فایل ها دسترسی داشته باشند، در چاپگر محلی چاپ کنند و یک یا چند دیسک و درایو سی دی را داشته باشند و از آنها استفاده کنند. به عنوان مثال می توان به MS-DOS، Unix، Linux، Windows 2000، Windows 98، Windows XP و غیره اشاره کرد. سیستم عامل شبکه نرم افزار شبکه است. این هدف مشابهی را انجام می دهد که سیستم عامل در یک رایانه مستقل انجام می دهد .

سیستم عامل شبکه 

سیستم عامل شبکه برنامه ای است که روی رایانه ها و سرورها اجرا می شود و به رایانه ها اجازه می دهد تا از طریق شبکه با هم ارتباط برقرار کنند

 هاب

هاب دستگاهی است که اتصال شبکه را به چندین کامپیوتر تقسیم می کند. مثل یک مرکز توزیع است. هنگامی که یک کامپیوتر اطلاعاتی را از یک شبکه یا یک کامپیوتر خاص درخواست می کند، درخواست را از طریق یک کابل به هاب ارسال می کند. هاب درخواست را دریافت کرده و آن را به کل شبکه ارسال می کند. سپس هر رایانه در شبکه باید بفهمد که آیا داده های پخش شده برای آنهاست یا خیر.

سوئیچ 

سوئیچ یک دستگاه مخابراتی است که به عنوان یکی از اجزای شبکه کامپیوتری گروه بندی می شود. سوئیچ مانند هاب است اما با ویژگی های پیشرفته ساخته شده است. از آدرس های فیزیکی دستگاه در هر پیام دریافتی استفاده می کند تا بتواند پیام را به مقصد یا پورت مناسب برساند. برخلاف هاب، سوئیچ پیام دریافتی را به کل شبکه پخش نمی کند، بلکه قبل از ارسال بررسی می کند که پیام به کدام سیستم یا پورت ارسال شود. به عبارت دیگر سوئیچ منبع و مقصد را مستقیماً به هم متصل می کند که سرعت شبکه را افزایش می دهد. هر دو سوئیچ و هاب دارای ویژگی های مشترک هستند: چندین پورت RJ-45، منبع تغذیه و چراغ های اتصال.

روتر

هنگامی که در مورد اجزای شبکه کامپیوتری صحبت می کنیم، دستگاه دیگری که برای اتصال یک شبکه محلی با اتصال به اینترنت استفاده می شد، روتر نام دارد. هنگامی که شما دو شبکه مجزا (LAN) دارید یا می خواهید یک اتصال اینترنتی را با چندین کامپیوتر به اشتراک بگذارید، ما از یک روتر استفاده می کنیم. در بیشتر موارد، روترهای اخیر دارای سوئیچ هستند که به عبارت دیگر می توان از آن به عنوان سوئیچ استفاده کرد. شما نیازی به خرید سوئیچ و روتر ندارید، به خصوص اگر در حال نصب شبکه های تجاری کوچک و خانگی هستید. دو نوع روتر وجود دارد: سیمی و بی سیم. انتخاب به محیط فیزیکی دفتر/خانه، سرعت و هزینه شما بستگی دارد. کابل شبکه یک کابل شبکه محلی به عنوان کابل داده یا کابل اترنت نیز شناخته می شود که یک کابل سیمی است که برای اتصال دستگاه به اینترنت یا سایر دستگاه ها مانند رایانه، چاپگر و غیره استفاده می شود.