• نظارت و حفاظت در مرکز کنترل

دوربین مدار بسته در اتاق کنترل مرکزی

اتاق کنترل مرکزی مهم‌ترین نقش را در کل سیستم یک مجتمع دارد. بنابراین به منظور ارائه راهکار نظارت در یک مجتمع ساختمانی، باید توجه ویژه‌ای به آن داشت. کارمندان و ماموران بخش حراست و امنیت از طریق ویدئوکال، کامپیوتر و سایر نمایشگرها، تصاویر را به صورت بازپخش می‌بینند. یا اینکه از طریق نمایشگرهای اتاق کنترل، تصاویر را زنده مشاهده می‌کنند. به همین علت کیفیت قابل اطمینان NVRها، امنیت داده‌ها و امنیت سایبری در راه‌حل نظارت تصویری بسیار اهمیت دارد.

کی نو کاشان به عنوان نمایندگی هایک ویژن در کاشان، نمایندگی هایلوک در کاشان و نمایندگی تی وی تی در کاشان، تمامی محصولات سیستم نظارتی این برندها را با گارانتی معتبر ارائه می‌کند. همچنین آماده ارائه مشاوره برای انتخاب بهترین دوربین مدار بسته، نصب و پشتیبانی انواع سیستم نظارتی است. در این مقاله به معرفی ویژگی های دوربین مدار بسته، که برای نظارت در اتاق کنترل لازم است، می‌پردازیم.

Dual Recording

در راه حل نظارتی که به کار برده می‌شود، ضبط تصویر تحت شبکه اهمیت زیادی دارد. به همین علت، به منظور از دست نرفتن اطلاعات و اطمینان از امنیت اطلاعات،  سیستم نظارت تصویری را در حالتی قرار می‌دهند که تصاویر دوربین‌ها را هم بر روی NVR و هم در حالت ذخیره‌ساز تحت شبکه ضبط شود.

معماری NGN

در سیستم نظارتی، جریان اطلاعات و سیگنال‌دهی به صورت مجزا پردازش ‌می‌شوند. به دلیل اینکه سرور مدیریت ویدئو، تنها سیگنال دهی را کنترل می‌کند؛ بنابراین خرابی سرور روی ذخیره سازی ویدئو و نمایش زنده تصاویر اثری نخواهد داشت.

با به کارگیری معماری سنتی، اگر در کارکرد سرور اختلالی به وجود بیاید، ضبط ویدئو نیز دچار اختلال می‌شد. در معماری NGN این مسئله حل شده است. در معماری NGN که دوربین تحت شبکه جریان های ویدئویی را به صورت مستقیم به ذخیره ساز تحت شبکه می فرستد.

دوربین مدار بسته با معماری NGN

قابلیت ANR

در دوربین‌هایی که از کارت حافظه پشتیبانی می‌کنند، زمانی که شبکه قطع می‌شود اطلاعات بر روی کارت حافظه ذخیره خواهد شد. پس از اتصال مجدد شبکه، اطلاعات از روی کارت حافظه به NVR منتقل می‌شود  و اطلاعات به هیچ عنوان از بین نمی‌رود.

دوربین مدار بسته با قابلیت ANR

ویژگی N+1 Standby

در دستگاه NVR که از ویژگی N+1 Standby پشتیبانی می‌کنند ، هنگامی که یک دستگاه NVR از کار می‌افتد، دستگاه NVR دیگری که در حالت انتظار قرار داشته است، جایگزین آن می‌شود. به این ترتیب سیستم بدون اختلال و وقفه‌ای به فعالیت خود ادامه می‌دهد. البته باید هر دو NVR در یک شبکه قرار گرفته باشند.

دوربین مدار بسته با ویژگی N+1 Standby

توانایی علامت گذاری دیجیتال ویدئوها

در دوربین هایی که قابلیت علامت گذاری دیجیتال ویدئوها را دارند، کاربر می‌تواند برای اینکه یک تصویر از سایر تصاویر برجسته شود، آن را علامت گذاری کند.

برقراری امنیت در فضای مجازی

زمانی که ویدئو از طریق اینترنت، در حال انتقال و ضبط است، مسائل امنیتی سیستم نظارتی اهمیت فراوانی دارد. در این راه حل، با استفاده از رمزنگاری‌های HTTPS , MD5، پایگاه داده‌ مجزای کاربر، می‌توان جریان ویدئویی را از هک شدن مصون ساخت.

کارکرد گوناگون سیستم مدیریت تصویر

اکثر سیستم مدیریت تصویر (iVMS)  در کنار کارکردهای گوناگون و کاربردی که دارد، می‌توانند با دیگر زیرساخت های امنیتی چون سیستم کنترل دسترسی، آلارم و… ترکیب شوند. همچنین سیستم مدیریت تصویر شرایط رابرای سایر سیستم‌ها مهیا می‌کند تا تصویر به صورت زنده، بازپخش و … را به واسطه SDK حاصل شود.

وجود رابط کاربری مناسب

یک سیستم مدیریت تصاویر بهینه، سیستمی است که رابط کاربری آسان و کاربرپسند داشته باشد. انعطاف پذیری و سادگی رابط کاربری، به کاربران در روند تشخیص آلارم ها و ارائه راهکار مناسب را کمک می کند.

قابلیت مدیریت از راه دور

با استفاده از نرم افزارهای مدیریت تصاویر، می توان از راه دور تصاویر دوربین را به صورت زنده و یا بازپخش تصاویر مشاهده کرد، پیام آلارم ها را در هر لحظه و هر مکان دریافت کرد. این روش مدیریت کارمندان و منابع کار را برای مدیران آسان کرده است.

تکنولوژی H265 pro + Sub Stream

بعضی از اماکن چون بانک مرکزی یا شعب مرکزی بانک، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، معمولا به سیستم نظارت تصویری تمام شعب دسترسی دارند. به همین علت به منظور انتقال جریان ویدئو از شعب به دفتر مرکزی، حجم پهنای باند زیادی نیاز است. این مسئله یک چالش بزرگ در راه حل سیستم نظارتی است.
راه حل این مشکل استفاده از سیستم نظارت تصویری با تکنولوژی H265 pro + Sub Stream است. در این راه حل برای اتاق کنترل شعبه‌های مرکزی از حالت دوم جریان خروجی با تکنولوژی H265Pro+ استفاده می‌شود. بدین ترتیب هزینه‌های پهنای باند بیش از 75 درصد کاهش می‌یابد.
یکی از وظایف شعب مرکزی بانک‌ها و فروشگاه‌ها، مدیریت و نظارت بر سیستم نظارت تصویر هر شعبه است. همچنین امکان دسترسی به تصاویر ضبط شده تمامی دوربین‌ها و NVR های داخل تمام شعب را دارند. انتقال جریان ویدئو از شعبه‌ها به دفتر مرکزی، به حجم پهنای باند زیادی نیاز دارد. پهنای باند در این نوع انتقال تصویر، از چالش‌های بزرگ در راه حل نظارت در بانک و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به حساب می‌آید.

تکنولوژی H265 pro + Sub Stream

دوربین مدار بسته پیشنهادی در اتاق کنترل

مطالب پیشنهادی

راهکار نظارت، حفاظت و شبکه در مراکز آموزشی
راهکار نظارت، حفاظت و شبکه در هتل
راهکار نظارت، حفاظت و شبکه در بیمارستان
راهکار نظارت، حفاظت و شبکه در بانک
راهکار نظارت، حفاظت و شبکه در مجتمع مسکونی
راهکار نظارت، حفاظت و شبکه در مراکز صنعتی
راهکار نظارت، حفاظت و شبکه در مراکز مذهبی
راهکار نظارت، حفاظت و شبکه در شهر امن