• راه حل آسانسور

دوربین مدار بسته در آسانسور

بخش مشترک در تمام ساختمان‌ها، از جمله ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و… آسانسور است. آسانسور فضای کوچکی است که افراد و وسایل را بین طبقات جابجا می‌کند. برای برقراری امنیت و آسایش در هر ساختمان، وجود دوربین مدار بسته در آسانسور لازم است. نصب دوربین در آسانسور از وقوع سرقت، تهدید، آسیب و مزاحمت برای افراد جلوگیری می‌کند. رفاه و آسایش را برای مراجعه کنندگان و ساکنان ساختمان فراهم می‌آورد.

با توجه به اینکه فضای آسانسور اغلب بسیار کوچک است، و درب ورودی به طور مکرر باز و بسته می شود؛ میزان نور در آسانسور هر لحظه متفاوت است. بنابراین در انتخاب و نصب دوربین مدار بسته در آسانسور ، به نکاتی توجه کرد تا دوربین مدار بسته فضای آسانسور را کامل پوشش دهد و تصویری واضح ضبط کند. در ادامه به چند نکته اشاره خواهد شد.

به طور کلی دو نوع دوربین مدار بسته برای آسانسور، پیشنهاد داده می شود: دوربین مدار بسته بی سیم و دوربین مدار بسته کابلی.

اگر دوربین مدار بسته کابلی نصب شود، حرکت آسانسور و به تبع دوربین، یکی از چالش های پیش رو است. بهترین روش نصب در این حالت استفاده از کابل کواکسیال رها شده است. یعنی بعد از نصب دوربین به سقف آسانسور، کابل اضافی را به پایین آسانسور هدایت می‌شود. در نتیجه هنگام حرکت آسانسور به سمت بالا کابل دچار کشیدگی، قطعی و یا نویز نخواهد شد.

اگر تصمیم به استفاده از دوربین مدار بسته بی سیم گرفته شود، در این حالت می توان از یک دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) استفاده کرد. و تصاویر را با استفاده از یک آنتن رادیویی یا روتر وایرلس ارسال کرد. برای مثال، می توان از یک جفت آنتن رادیویی استفاده کرد، یکی را در زیر اتاقک آسانسور نصب کرد و دیگری را در چاه آسانسور قرار داد. بدین ترتیب تصاویر بدون قطعی و نویز، ارسال و در یافت خواهد شد.

در ادامه مقاله، ویژگی‌هایی که یک دوربین مدار بسته مناسب نصب در آسانسور، باید داشته باشد می‌پردازیم. همچنین انواع دوربین مدار بسته و تجهیزات مرتبط با آن در وبسایت کی نو کاشان، قابل مشاهده و مقایسه است.

تکنولوژی WDR

آسانسور معمولا سقف کوتاهی دارد. روشنایی داخل آسانسور، با نصب تعدادی لامپ مختلف تأمین می ‌شود. به همین دلیل دوربین مدار بسته مناسب آسانسور، دوربینی با ویژگی WDR است.

WDR

زاویه دید دوربین مدار بسته

در نگاه اول به نظر می‌رسد، نصب دوربین در فضاهای کوچکی مثل آسانسور آسان است. اما در واقعیت، کوچک بودن فضای آسانسور، یکی از چالش‌های نصب دوربین مدار بسته در آسانسور است. اینکه چه دوربینی انتخاب کنیم و در کجا نصب کنیم، تا تمام فضای آسانسور را بپوشاند، مسئله مهمی است. برای حل این چالش بهتر است به سراغ دوربین با زاویه دید وسیع (Wide Lens) برویم. همچنین بهتر است دوربینی انتخاب کنیم که میدان دید 85 تا 95 درجه داشته باشد و لنز آن کمتر از 3 میلی متر باشد.

راه حل دوربین مداربسته در آسانسور

شکل ظاهری دوربین مدار بسته در آسانسور

یکی از نکات دیگر که در هنگام انتخاب بهترین دوربین مدار بسته برای آسانسور، باید مد نظر داشت، شکل ظاهری دوربین است. دوربین باید کوچک و زیبا باشد و کمترین میزان دسترسی را داشته باشد. دوربین های مثلثی شکل یا دوربین مدار بسته مینی دام (Mini Dome) گزینه مناسبی هستند؛ به راحتی در گوشه سقف قابل نصب هستند. دوربین مدار بسته مخفی نیز انتخاب خوبی می‌تواند باشد. بهتر است دوربین مدار بسته مجهز به میکروفن باشد و صدا را همزمان با تصویر ضبط کند، تا در صورت بروز حادثه، رسیدگی به مسئله آسان شود.

دوربین مدار بسته پیشنهادی در آسانسور

دوربین هایک ویژن مدل DS-2CD2542FWD-IS

مطالب پیشنهادی

راهکار نظارت، حفاظت و شبکه در مجتمع مسکونی
راهکار نظارت، حفاظت و شبکه در مراکز آموزشی
راهکار نظارت، حفاظت و شبکه در هتل