• استفاده از دوربین مداربسته در سالن موزه

راه حل حفاظت در محیط داخلی موزه و اماکن تاریخی

حفاظت از محیط داخلی در موزه و اماکن تاریخی، بخش مهمی از راه حل حفاظت در این مکان‌ها است. عمده‌ی وسایل و آثار با ارزش در سالن‌های داخلی قرار دارد. به همین علت سنسور حفاظتی به کار رفته در محیط داخلی باید حساس و دقیق باشند. به دلیل تردد افراد مختلف به این محل، باید سنسور به گونه‌ای انتخاب و نصب شود، که کمترین احتمال دست‌کاری و خرابی سنسور توسط افراد وجود داشته باشد. در این مقاله به بررسی چالش‌های راه حل حفاظت در محیط داخلی موزه و اماکن تاریخی می‌پردازیم. انواع تجهیزات سیستم حفاظتی را در وبسایت کی نو کاشان مشاهده و مقایسه کنید.

استفاده از سیستم اعلام سرقت آدرس پذیر

با استفاده از یک سیستم اعلام سرقت آدرس پذیر، در صورت بروز هر حادثه و مورد مشکوک، سیستم اعلام سرقت هشدار اعلام می‌کند. نگهبانان در اتاق کنترل علاوه بر دریافت هشدار، محل دقیق حادثه را نیز دریافت می‌کنند. بنابراین سریع‌تر به محل مراجعه می‌شود. و اقدامات لازم انجام خواهد شد.

استفاده از سنسور با قابلیت تمپر و  آنتی ماسک

سنسورهای به کار رفته در محیط داخلی موزه و سایر آثار تاریخی و فرهنگی، باید در قسمتی نصب شوند که در دسترس افراد نباشد. همچنین برای اطمینان از کارکرد صحیح سنسور، سنسور نصب شده بهتر است قابلیت Tamper و Antimask داشته باشد. در سنسور با قابلیت Antimask در هنگام غیرفعال بودن سنسور، اگر به صورت عمدی و یا اتفاقی یک شی روی چشمی سنسور قرار گیرد، سنسور تشخیص داده و اعلام هشدار می‌کند.

در سنسور با قابلیت Tamper نیز زمانی که سنسور غیرفعال است. اگر فردی به قصد خرابکاری و… درپوش سنسور را جابجا کند، سنسور آن را تشخیص می‌دهد و اعلام هشدار می‌کند.

استفاده از مگنت در درپوش شیشه‌ای آثار با ارزش
استفاده از مگنت در درپوش شیشه‌ای که روی آثار تاریخی و با ارزش قرار دارد، سبب می‌شود در صورت اینکه فردی به سرقت یکی از آثار مبادرت کند و درپوش شیشه ای را جابجا کند، با اندک جابجایی درپوش، هشدار اعلام خواهد شد.

استفاده از سنسور خطی در محیط داخلی

با استفاده از سنسور خطی در محیط داخلی، در صورتی که فردی از خط تعیین شده عبور کند و به آثار با ارزش کمتر از فاصله مجاز نزدیک شود. سنسور این اتفاق را تشخیص می‌دهد و هشدار اعلام می‌کند.

مطالب پیشنهادی

راهکار نظارت، حفاظت و شبکه در مراکز تاریخی