هنگام نصب دوربین های امنیتی باید به نور مناسب توجه داشت. در دنیای ایده آل، نور در میدان دید دوربین امنیتی کاملاً یکنواخت و به درستی در معرض دید قرار می‌گیرد. اما در دنیای واقعی، ما همیشه نمی‌توانیم نحوه تعامل نور با صحنه‌هایمان را کنترل کنیم. اگر در موقعیتی قرار گرفتید که فیلم دوربین امنیتی شما شامل مناطقی است که یا خیلی تاریک یا خیلی روشن هستند، تنظیماتی وجود دارد که می‌توانید آنها را تنظیم کنید تا در نهایت تصویری تمیزتر و دقیق‌تر داشته باشید. در این پست وبلاگ، ما قصد داریم در مورد سه مورد از این تنظیمات صحبت کنیم: BLC، HLC و WDR.

BLC ،HLC و WDR سه تنظیماتی هستند که بر نحوه تنظیم نوردهی تصویر توسط دوربین امنیتی تأثیر می‌گذارند. BLC و HLC نور ناهموار را از طریق تنظیمات دیجیتال جبران می‌کنند، در حالی که WDR از سخت افزار دوربین برای ارائه نور یکنواخت در سراسر صحنه استفاده می‌کند.

بیایید هر یک از این تنظیمات را بررسی کنیم و در مورد اینکه چه زمانی ممکن است به آنها نیاز داشته باشید و نحوه تنظیم آنها صحبت کنیم.

BLC و HLC چیست و چه زمانی باید از آنها استفاده کرد؟

BLC و HLC تقریباً مانند دو انتهای یک طیف هستند. بین این دو تنظیم، می‌توانید به راحتی نوردهی تقریباً هر سناریویی را تنظیم کنید.
جبران نور پس‌زمینه (BLC) تنظیمی است که به شما امکان می‌دهد به جای اینکه اجازه دهید دوربین برای شما انتخاب کند، انتخاب کنید کدام مناطق صحنه شما باید به درستی نوردهی شوند.

اغلب اوقات، دوربین‌ها دوست دارند، نوردهی را به‌طور خودکار بر اساس آنچه فکر می‌کند صحنه اصلی است تنظیم کنند. اما دوربین همیشه درست نیست.
گاهی اوقات دوربین شما ممکن است، سعی کند با کاهش روشنایی، نواحی روشن تری را در معرض نوردهی مناسب قرار دهد، مانند پنجره یا آسمان. در فرآیند نوردهی برای آن مناطق روشن‌تر، دوربین مناطق دیگر صحنه را نیز تاریک می‌کند.
با فعال کردن BLC، به دوربین خود می‌گویید که قسمت‌های روشن‌تر تصویرتان را بیش از حد نوردهی کند تا قسمت‌های تیره‌تر را به درستی در معرض دید قرار دهد. برای مشاهده تفاوت BLC، دو تصویر زیر را بررسی کنید. در تصویر اول، دوربین به طور خودکار نوردهی را برای جبران پنجره روشن در پس‌زمینه تنظیم می‌کرد و همه چیز بسیار تاریک است. در تصویر دوم، روشن کردن BLC به ما این امکان را می‌دهد که به دوربین بگوییم که می‌خواهیم قسمت‌های تیره‌تر تصویر به درستی در معرض دید قرار گیرند. توجه داشته باشید که اگرچه اکنون می‌توانیم داخل اتاق را خیلی بهتر ببینیم، اما اکنون پنجره‌ها کاملاً منفجر شده‌اند.

 

قبل از استفاده blc

قبل از استفاده از فناوری BLC در دوربین مداربسته

 

بعد از استفاده blc

بعد از استفاده فناوری BLC در دوربین مداربسته

 

(HLC)، در انتهای دیگر طیف، تنظیمی است که به دوربین شما اجازه می‌دهد تا قسمت‌های روشن‌تر تصویر شما را جبران کند و جزئیات را در قسمت‌های روشن‌تر تصویر حفظ کند که در غیر این صورت از بین می‌رفتند.

ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که نورهای بسیار روشنی در میدان دید دوربین شما وجود دارد که باعث می‌شود قسمت هایی از تصویر منفجر شود. به چراغ های جلوی اتومبیل فکر کنید که به دوربین‌های شما می‌تابد. هنگامی که دوربین به درستی برای صحنه شما نوردهی می‌شود، چراغ های جلوی روشن باعث می‌شود که تصویر بیش از حد نوردهی کند و در نتیجه اطلاعات از دست برود.

اهمیت HLC در دوربین مداربسته

هنگامی که را فعال می‌کنید، دوربین مناطق روشن مانند نورافکن را در نظر می‌گیرد و نوردهی را مطابق با آن تنظیم می‌کند. با استفاده از HLC، دوربین شما سعی می‌کند تمام صحنه شما را به درستی در معرض دید قرار دهد و در عین حال روشنایی هایلایت‌ها را کاهش دهد. برای مشاهده تفاوت بین یک تصویر دوربین امنیتی استاندارد و یک صحنه مشابه با فعال کردن HLC، تصاویر زیر را بررسی کنید. در تصویر اول پلاک خودرو به دلیل سطح بازتابنده پلاک کاملاً غیر قابل خواندن است. در تصویر دوم، صفحه بسیار خواناتر است. فعال کردن HLC و BLC بسته به سازنده دوربین امنیتی شما متفاوت به نظر می‌رسد.

 

 

قبل از استفاده HLC

 

 

بعد از استفاده HLC

 

WDR چیست و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

 

WDR مشابه BLC و HLC است، اما اغلب اوقات نتایج با کیفیت بالاتری تولید می‌کند. همه دوربین‌ها از WDR پشتیبانی نمی‌کنند، زیرا به جای یک سنسور به دو سنسور تصویر نیاز دارند.

محدوده دینامیکی گسترده (WDR) از دو سنسور تصویر برای گرفتن یک صحنه در دو نوردهی متفاوت استفاده می‌کند. تصاویر تولید شده توسط حسگرهای WDR می‌توانند نوردهی مناسبی در قسمت‌های تیره‌تر و روشن‌تر تصویر داشته باشند و جزئیات بیشتری را در محدوده دینامیکی وسیع‌تری بین سایه‌ها و هایلایت‌ها ارائه دهند.

از آنجایی که BLC و HLC فقط نوردهی یک سنسور را تنظیم می‌کنند و تصویر را روشن‌تر یا تیره‌تر می‌کنند، فناوری حسگر دوگانه دوربین‌های WDR بسیار برتر است، زیرا آن‌ها می‌توانند نتایج تنظیمات HLC و BLC را در هر دو حالت ایجاد کنند. همان زمان، تصاویر زیر را در نظر بگیرید. تصویر اول صحنه پیش فرض است که در آن نوردهی بر اساس پنجره تنظیم می‌شود. تصویر دوم زمانی است که BLC فعال می شود. بقیه اتاق بسیار روشن تر است، اما پنجره کاملاً منفجر شده است. با فعال کردن WDR، تصویر اکنون نوردهی را از بالا به پایین افزایش می‌دهد و جزئیات زیبایی را هم در پنجره و هم در بقیه اتاق نشان می‌دهد. WDR برای صحنه هایی مانند این عالی است، زمانی که ممکن است بخواهید اطلاعاتی را که هم در سایه‌ها و هم در نقاط برجسته تصویرتان اتفاق می‌افتد ضبط کنید.

 

قبل از استفاده WDR

 

بعد از استفاده WDR

تفاوت بین WDR واقعی و دیجیتال WDR چیست؟

از آنجایی که دامنه پویا گسترده به سخت افزار خاصی در داخل دوربین شما نیاز دارد، همه دوربین‌ها قادر به تولید تصویر WDR نیستند. با این حال، دوربین‌هایی وجود دارند که سعی می کنند نتایج مشابه را به صورت دیجیتالی بازتولید کنند. WDR دیجیتال (dWDR) یک سنسور تصویر می‌گیرد و کنتراست بین نواحی روشن و تاریک را به صورت دیجیتال کاهش می‌دهد و جزئیات بیشتری را در محدوده دینامیکی ارائه می‌دهد. با این حال، از آنجایی که این همه به صورت دیجیتالی انجام می‌شود، نتایج به خوبی WDR واقعی نیستند. زمانی که شما در وضعیت سختی قرار دارید و به نورپردازی کمی بیشتر در صحنه خود نیاز دارید، سازش خوبی است. اما اگر می‌دانید که قرار است دوربینی را در محیطی نصب کنید که باید از WDR استفاده کنید، مطمئن شوید که دوربینی پیدا می‌کنید که در واقع دارای WDR واقعی باشد نه WDR دیجیتال.افکار نهایی اغلب اوقات، می توانید یک دوربین امنیتی را از جعبه بیرون بکشید، آن را به برق وصل کنید و دیگر هرگز آن را محکم نکنید. اما هر از چند گاهی در موقعیتی قرار می‌گیرید که تنظیمات پیش فرض تصویر خیلی خوبی ایجاد نمی‌کند. اگر تصویر شما کمتر از ایده آل است، کمبود نور کافی ممکن است مقصر باشد. اگر نور یکنواخت دارید، بازی با تنظیمات BLC، HLC و WDR می‌تواند به شما کمک کند تا کیفیت تصویر خود را افزایش دهید و جزئیات بیشتری را در قسمت های تاریک و روشن تر تصویر خود حفظ کنید.