با تغییر در نیازهای کاربران و توسعه سیستم های امنیتی و حفاظتی کاربرد و نصب دوربین مداربسته دیگر تنها برای ثبت تصاویر نیست. از دوربین های امنیتی برای کاربردهای هوشمندتری می توان استفاده نمود. یکی از آنها قابلیت تشخیص چهره هست. تشخیص چهره یک عملکردی هوشمند برای تشخیص اینکه آیا چهره فردی در تصویر ظاهر شده است یا خیر مورد استفاده قرار می گیرد. سپس آن تصویر را آنالیز و با بانک اطلاعاتی خود مقایسه می کندو نتایج را به صورت گزارش به کاربر ارائه می شود.

 

عملکرد قابلیت تشخیص چهره در دوربین مداربسته چگونه است؟

در قابلیت تشخیص چهره از الگوریتم های خاصی استفاده می شود به طور خاص این کار با اندازه گیری فاصله بین چشم ها، ابروها، بینی و سایر اجزای صورت انجام می گیرد. دوربین تشخیص چهره این قابلیت را دارد که از زوایای مختلف (برای مثال نیم رخ یا روبرو ) چهره افراد را تشخیص دهد. دوربین می تواند زمانی که فرد در جلوی دوربین قرار می گیرد یک عکس فوری از او بگیرد. پس از تشخیص چهره، دوربین اطلاعات را به دستگاه ضبط می فرستد تا داده ها را به منظور بهبود عملکرد آنالیز و پردازش کند. با استفاده از تشخیص چهره یا سایر کارکردهای تشخیص هوشمند، دوربین مداربسته شما می تواند هر فردی را که در منطقه مورد نظر شما رفت و آمد می کند تشخیص دهد.

 

جلوگیری از بروز رخداد

 

 

مزایای قابلیت تشخیص چهره در دوربین مداربسته:

امکان جمع آوری شواهد:

به کمک قابلیت تشخیص چهره می توان در هنگام وقوع جرم مدارک لازم جهت پیگیری و شناسایی مجرمین جمع آوری نمود. این دوربین ها می توانند وقوع رخدادهای مختلف را با جزئیات بالا ثبت کرده و در اختیار کاربر قرار دهند. به این ترتیب با نصب دوربین مداربسته تشخیص چهره می توان مدارک کافی برای دلایل وقوع جرم را جمع آوری نمود.

جلوگیری از بروز رخداد:

با وجود قابلیت هایی نظیر تشخیص چهره می توان نظارت بهتری بر رخدادها در یک مکان داشت. دوربین های مداربسته تشخیص چهره عملکرد بسیار خوبی در این زمینه دارند. با آگاهی افراد از وجود چنین تکنولوژی در محیط های کسب و کار می توان از وقوع فعالیت های مجرمانه تا حد زیادی جلوگیری نمود.

 

تشخیص چهره

 

ایجاد امنیت بیشتر:

به کمک قابلیت تشخیص چهره، جمع آوری مدارک لازم از نحوه وقوع جرم، ردیابی مجرمین و … آسان تر خواهد بود. در سطوح امنیتی بالاتر نیز (برای مثال نیروی پلیس) تشخیص چهره تنها با کمک اسکن صورت افراد می تواند به شناسایی مجرمین کمک کند. تشخیص چهره می تواند به عنوان ابزاری امنیتی برای قفل دستگاه های شخصی و دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار گیرد.

پردازش سریعتر:

روند تشخیص چهره یک ثانیه یا کمتر طول می کشد، و این امر برای شرکت ها فوق العاده سودمند است. در عصر حملات سایبری و ابزارهای پیشرفته هک کردن، شرکت ها به فناوری ای نیاز دارند که هم ایمن و هم سریع باشد. با توجه به اینکه عملکرد تشخیص چهره فوری است، شناسایی افراد در سریعترین زمان ممکن را فرآهم می کند.