• راه حل نظارت در ترافیک

راه حل کنترل هوشمند ترافیک

در چند دهه اخیر، شهرها توسعه پیدا کردند. جمعیت ساکن شهر افزایش یافت. در نتیجه تعداد وسیله نقلیه شخصی و عمومی افزایش یافته است. با وجود این میزان جمعیت ساکن در شهرها، به نظر می‌رسد ترافیک و معضلات آن را به عنوان یک ویژگی شهر بپذیریم. با پیشرفت تکنولوژی، بشر برای معضل ترافیک نیز مانند مشکلات دیگر راه حلی پیدا کرد. سیستم هوشمند کنترل ترافیک، سیستمی متشکل از تعدادی دوربین مدار بسته‌ پیشرفته است که وضعیت ترافیک را در شهر تحت نظر دارند. این دوربین‌ها با اتصال به مرکز کنترل داده یا همان دستگاه‌های NVR، داده‌های دریافتی را مدیریت و کنترل می‌کند. و با تحلیل داده‌ها، ترافیک و جریان عبور و مرور را به صورت هوشمند کنترل می‌کند. در ادامه با مزایا و جزئیات بیشتر کنترل هوشمند ترافیک و نظارت شهری آشنا می‌شویم.

کارشناسان فنی ما در کی نو کاشان با تجربه چند ساله در زمینه فروش، مشاوره، اجرا و پشتیبانی در حوزه های دوربین مداربسته، سیستم حفاظتی( دزدگیر) ، شبکه کامپیوتری و سیستم تأمین انرژی  باتری ( UPS آماده ارائه خدمات به سراسر ایران می باشند.

مجموعه‌ی کی نو کاشان به عنوان نمایندگی برندهای معتبری چون هایک ویژن، هایلوک، تی وی تی، تی پی لینک، دلینک، سیسکو، آپکس و… کلیه محصولات این شرکتها را با گارانتی معتبر، عرضه می‌کند. برای مشاهده و مقایسه تجهیزات سیستم نظارتی، حفاظتی، شبکه و تأمین انرژی به وبسایت کی نو کاشان مراجعه کنید.

سیستم کنترل هوشمند در تقاطع و بزرگراه

سیستم کنترل هوشمند ترافیک، امکان کنترل جریان خودروها در تقاطع‌های دارای چراغ راهنمایی را فراهم می‌کند. دوربین‌های نصب شده در تقاطع، در یک بازه‌ی زمانی مشخص تعداد خودروهایی را که از تقاطع عبور کرده‌اند را محاسبه می‌کند. طول صف خودرو را در تقاطع اندازه‌گیری می‌کند.براساس این داده‌ها، سیستم کنترل هوشمند ترافیک، مدت زمان چراغ قرمز و سبز را در هر تقاطع تنظیم می‌کند. بدین ترتیب جریان خودرو در تمام جهات روان باشد. با وجود تنظیم خودکار و هوشمند چراغ راهنمایی و روان بودن جریان خودرو در تقاطع، نیازی به حضور پلیس راهنمایی رانندگی در تقاطع نیست. همچنین امید رانندگان در پشت چراغ قرمز بیشتر خواهد شد و احتمال عبور غیرمجاز و بی‌توجهی به چراغ راهنمایی کاهش می‌یابد.

استفاده از دوربین مداربسته در چراغ راهنمایی

 

با اندازه‌گیری طول صف خودرو و سرعت ترافیک در هر بزرگراه و تقاطع، اطلاعات ترافیکی هر مسیر بدست می‌آید. و به صورت آنلاین بر روی تابلوهای ترافیکی موجود در سطح شهر نمایش داده می‌شود. رانندگان با اطلاع از وضعیت هر مسیر، مسیری را که کمترین ترافیک را دارد انتخاب می‌کنند.

در صورت بروز حادثه یا تصادف در بزرگراه، دوربین مدار بسته نصب شده در مسیرها، آن را تشخیص می‌دهند. بنابراین از ازدحام و ایجاد حوادث بعدی در بزرگراه‌ها پیشگیری می‌شود.

استفاده از دوربین مداربسته در خیابان

 با تعیین میزان ترافیک در هر مسیر، و آگاهی رانندگان از وضعیت ترافیک در مسیرها، قدرت رانندگان برای پیشگیری از تصادف نیز افزایش می‌یابد. ترافیک مسیرها در سیستم کنترل هوشمند ترافیک ثبت می‌شود، این اطلاعات براساس زمان و مکان در یک پایگاه داده برچسب گذاری و بایگانی می‌شوند. مسئولان شهری و نیروهای مرتبط با راهنمایی و رانندگی، در تصمیم‌گیری‌های بعدی خود می‌توانند از اطلاعات این پایگاه داده استفاده کنند.

اندازه‌گیری سرعت خودروها

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سالانه بیش از 1350000 نفر در اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند. بیش از 50 میلیون نفر در سراسر جهان در تصادفات جاده‌ای دچار مصدومیت شده‌اند. در سیستم کنترل هوشمند ترافیک، سرعت خودرو در بزرگراه‌ها اندازه‌گیری می‌شود. و سرعت حرکت هر خودرو همراه با پلاک خودرو، در سامانه ثبت می‌شود.  

سیستم تشخیص نور قرمز

یک دوربین مدار بسته پلاک خوان در محلی که منع رفت و آمد و یا پارک وجود دارد، نصب می‌شود. در محل ممنوعه خط قرمز مشخص می‌کنیم، در این صورت اگر یک خودرو از خط قرمز عبور یا پارک کند، دوربین مدار بسته سه تصویر از خودرو ضبط می‌کند. با ادغام این تصاویر، زمان، پلاک خودرو و محل عبور را مشخص شده است. دوربین مدار بسته، خودروهایی را که به صورت غیر قانونی پارک شده‌اند، تشخیص می‌دهد. پارک در مناطق پارک ممنوع یا نامناسب، برای افراد، سایر رانندگان، دوچرخه سواران و…مشکل ایجاد می‌کند. موتورسیکلت سواران بیشترین آمار تصادف را دارند. بعضی از دوربین مدار بسته‌ها، قابلیت تشخیص و ثبت تخلفاتی چون عدم استفاده از کلاه ایمنی در موتورسواران هستند. اغلب پلاک موتورسیکلت‌ها در عقب موتور قرار دارد. دوربین مداربسته هایک ویژن به نوعی طراحی شده است که پلاک موتور سیکلت را همراه با تخلفات آن ثبت کند.

تایید تخلفات براساس شواهد ضبط شده

دوربین‌های راهنمایی و رانندگی به صورت هوشمند و خودکار تخلفات رانندگی را ثبت می‌کنند. تخلفاتی چون عبور از چراغ قرمز، ورود به محوطه ورود ممنوع، پارک غیرقانونی، استفاده از تلفن هنگام رانندگی، عدم استفاده از کمربند ایمنی، سرعت غیر مجاز ثبت و گزارش می‌شوند. افسران راهنمایی و رانندگی به صورت دستی، تخلفات ثبت شده را جستجو و تایید می‌کنند. پس از تایید تخلفات، افسران راهنمایی و رانندگی می‌توانند با استناد به تصاویر ضبط شده، جریمه صادر کنند.

قابلیت افزودن الگوریتم AI متناسب با قوانین رانندگی کشور

دوربین مدار بسته به کار رفته در سیستم کنترل هوشمند ترافیک، با استفاده از هوش مصنوعی برنامه ریزی شده اند. یعنی برای انجام ویژگی‌هایی چون تشخیص پلاک، اندازه‌گیری سرعت، تشخیص عبور از خط قرمز و… برنامه نویسی شده‌اند.علاوه بر امکانات از پیش تعیین شده، دوربین‌های طراحی شده برای کنترل ترافیک، اغلب قابلیت افزودن برنامه دارند. در این تجهیزات، متناسب با قوانین راهنمایی و رانندگی هر کشور، برنامه‌ریزی می‌توان کرد.

استفاده از دوربین مداربسته در قوانین راهنمایی و رانندگی

 ساخت یک موتور جستجوی قدرتمند برای وسایل نقلیه

 دوربین مدار بسته بکار رفته در ترافیک، مدل، رنگ، پلاگ و موقعیت تردد هر خودرو را تشخیص و ثبت می‌کنند. سپس این داده‌ها در پایگاه داده، بر اساس زمان و مکان برچسب‌گذاری و بایگانی می‌کند. بنابراین یک پایگاه داده کامل از وسایل نقلیه در سیستم ثبت خواهد شد. این پایگاه داده در جستجوی پیشرفته و دقیق خودروها و اطلاع از موقعیت مکانی هر خودرو در هر زمان کارآمد است.

دوربین مدار بسته پیشنهادی در کنترل هوشمند ترافیک

iDS-TCV900-BI دوربین مدار بسته هایک ویژن مدل
iDS-2VS435-F840-EY دوربین مدار بسته هایک ویژن مدل

تجربه های موفق 

تجربه موفق : شهرداری کاشان