بر خلاف کامپیوترهای شخصی، این یک نوع کامپیوتر قدرتمند است که بیشتر بدون صفحه نمایش و صفحه کلید استفاده می شود و تمام داده های مرتبط با وب سایت های میزبانی شده روی آن را ذخیره می کند. یک سرور مسئول ذخیره فایل های وب سایت و به اشتراک گذاری آنها با رایانه های دیگر است. معمولاً برای پذیرش درخواست اسناد وب و پاسخ هایی با اطلاعات خاص به مشتریان استفاده می شود. لپ تاپ ها یا رایانه های شخصی برای حل مسائل ریاضی استفاده می شوند و برای برقراری ارتباط با مردم طراحی شده اند.

سرورها چگونه کار می کنند؟

وقتی URL هر وب سایتی را وارد می کنید، سرورهای زیادی درگیر هستند تا داده ها و اطلاعات درخواستی مربوط به وب سایت خاص را در اختیار شما قرار دهند. در ابتدا، مرورگر وب شما URL را به سه قسمت تقسیم می کند:

  • پروتکل: پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP یا HTTPS) یک کانال یا زبان ارتباطی است که توسط سرورها و مرورگرها برای صحبت با یکدیگر استفاده می شود.
  • نام سرور: سرور نام دامنه (DNS) نام دامنه (یا وب سایت) را به آدرس IP عددی (پروتکل اینترنت) سرور دارای فایل های وب سایت درخواستی ترجمه می کند.
  • نام فایل: این مربوط به فایل هایی از جمله تصاویر، HTML، CSS، فونت ها و بسیاری موارد دیگر مربوط به آن وب سایت خاص است. این فرآیند با درخواست مرورگر وب از یک صفحه وب خاص شروع می شود که آدرس IP مناسب مرتبط با دامنه درخواستی را جستجو می کند.آدرس IP توسط ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنت) اختصاص داده می شود و با اتصال مجدد به اینترنت تغییر می کند، اما سرورهای وب همیشه آدرس های IP یکسانی دارند و این آدرس های IP برای دسترسی به داده های وب سایت استفاده می شود. هنگامی که این اطلاعات توسط وب سرور دریافت می شود، تمام اطلاعات مورد نیاز برای نمایش سایت از جمله عناصر پویا را پیدا و جمع آوری می کند. وب سرور داده های این وب سایت را در قالب یک پاسخ به مرورگر وب ارسال می کند و یک صفحه کامل برای کاربر نمایش داده می شود.

اجزای اصلی یک سرور چیست؟

رایانه های سرور دارای اجزای بسیاری برای اجرای کد، ارسال یا دریافت داده های شبکه و ذخیره داده ها برای کوتاه مدت و بلند مدت هستند. به خاطر داشته باشید که این قطعات نسبت به لپ تاپ یا موبایل بسیار قدرتمند هستند اما نقش یکسانی را ایفا می کنند.

پردازنده

پردازنده، مغز سرورها است و قادر است میلیاردها محاسبه را در یک ثانیه حل کند و کد را اجرا کند. در این عصر مدرن، پردازنده های قدرتمند دارای چندین هسته هستند که به آنها اجازه می دهد دستورالعمل های بیشتری را به طور همزمان اجرا کنند و رایانه های قدرتمند دارای چندین پردازنده با ده ها هسته هستند تا کارایی آنها را افزایش دهند. سرورهای اختصاصی Temok مجهز به پردازنده های قدرتمند Intel Xeon با چندین هسته هستند تا سرعت و کیفیت استثنایی عملیات محاسباتی را ارائه دهند. علاوه بر این، سرورهای اختصاصی حاوی سریع‌ترین حافظه‌های ذخیره‌سازی (SSD) برای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت داده، رم‌های DDR3 و حافظه نهان بیشتر برای اجرای دستورالعمل‌ها در حال حاضر و در آینده نزدیک هستند.

 

پردازنده

 

حافظه

حافظه دسترسی تصادفی (RAM) حافظه کوتاه مدتی است که برای ذخیره داده هایی که در حال حاضر با سیستم عامل یا برنامه نرم افزاری توسط پردازنده ها کار می کند استفاده می شود. پردازنده های مدرن به این حافظه نیاز دارند که برای خواندن و نوشتن اطلاعات سریعتر از هارد دیسک استفاده می شود. اگر هر بار داده ها از هارد دیسک بازیابی شوند، هر سرور زمان بیشتری می برد.

 

حافظه

 

ذخیره سازی( storage )

سرورها باید تمام داده های وب سایت، کتابخانه ها، سیستم عامل ها، کدهای برنامه، فایل های مختلف و پایگاه های داده را ذخیره کنند. معمولاً از هارد دیسک های چرخان سنتی و درایوهای حالت جامد برای ذخیره داده ها در سمت سرور استفاده می شود. درایو SSD نسبت به سایر هارد دیسک ها گران و سریعتر است. انتخاب انبار بر اساس نیازها و نیازها است. به عنوان مثال، یک سرور بایگانی فایل نیازی به سرعت بسیار بالایی ندارد، اما سرور پایگاه داده باید داده ها را به سرعت بنویسد و بخواند. به خاطر داشته باشید، اگر یک دستگاه ذخیره‌سازی واحد به سرور متصل شود و در نهایت کار خود را متوقف کند، تمام وب‌سایت‌های میزبانی شده توسط سرور از کار خواهند افتاد که برای تجربه کاربر آنلاین بهتر قابل قبول نیست. اکثر سرورها دارای یک آرایه اضافی از دیسک های مستقل (RAID) برای افزایش تحمل خطا هستند. افراد همچنین می توانند از داده های وب سایت خود محافظت کنند و برای محافظت از داده های محرمانه از وب سایت نسخه پشتیبان کامل تهیه کنند.

 

 

پهنای باند

سرورها چگونه کار می کنند؟ کار سرور زمانی امکان پذیر می شود که آنها به اینترنت که ترکیبی از شبکه ها است متصل شوند. اگر کسی به سرعت قابل اعتماد و بالاتر نیاز دارد سرور او باید به پهنای باند بالاتری مجهز باشد. اگر وب سایتی بر روی سروری با پهنای باند کمتر میزبانی شود، کاربران وب سایت پس از مدتی نمی توانند به وب سایت دسترسی پیدا کنند، بنابراین شرکت مشتریان بالقوه را از دست می دهد. توصیه می شود از پهنای باند بالاتری برای دستیابی به نتایج مطلوب استفاده کنید.

 

پهنای باند