VoIP (صدا از طریق پروتکل اینترنت) انتقال صدا و محتوای چند رسانه ای از طریق اتصال به اینترنت است. VoIP به کاربران این امکان را می دهد که از رایانه، تلفن هوشمند، سایر دستگاه های تلفن همراه، تلفن های VoIP ویژه و مرورگرهای دارای WebRTC تماس صوتی برقرار کنند. VoIP یک فناوری مفید هم برای مصرف کنندگان و هم برای مشاغل است، زیرا معمولاً دارای ویژگی های دیگری است که در سرویس های تلفن معمولی یافت نمی شوند. این ویژگی ها می تواند شامل ضبط تماس، شناسه تماس گیرنده سفارشی یا پست صوتی به ایمیل باشد. همچنین برای سازمان ها به عنوان راهی برای یکسان سازی ارتباطات مفید است.

این فرآیند مانند یک تلفن معمولی کار می کند، اما VoIP به جای سیم کشی یک شرکت تلفن از اتصال اینترنت استفاده می کند. VoIP توسط گروهی از فناوری‌ها و روش‌های مورد استفاده برای ارائه ارتباطات صوتی از طریق اینترنت، از جمله شبکه‌های محلی سازمانی یا شبکه‌های گسترده فعال می‌شود. یک سرویس VoIP صدای کاربر را از سیگنال های صوتی به داده های دیجیتال تبدیل می کند و سپس آن داده ها را از طریق اینترنت ارسال می کند. اگر کاربر دیگری از یک شماره تلفن معمولی تماس بگیرد، سیگنال قبل از اینکه به آن کاربر برسد، دوباره به سیگنال تلفن تبدیل می‌شود. VoIP همچنین می تواند مسیریابی تماس های ورودی و خروجی را از طریق شبکه های تلفن موجود انجام دهد. با این حال، برخی از خدمات VoIP ممکن است فقط از طریق رایانه یا تلفن VoIP کار کنند.

VoIP در ارتباطات یکپارچه

VoIP فناوری های ارتباطی را در یک سیستم یکپارچه ادغام می کند – به این معنی که VoIP می تواند تعدادی از روش های ارتباطی صوتی، تصویری یا متنی را امکان پذیر کند. این می تواند به ویژه برای مشاغل مفید باشد، بنابراین تیم ها برای برقراری ارتباط موثر با یکدیگر نیازی به کار با چندین برنامه مختلف ندارند. VoIP این شبکه را با اجازه دادن به کاربران برای برقراری تماس و برگزاری کنفرانس های وب با استفاده از دستگاه هایی مانند رایانه، تلفن های هوشمند یا سایر دستگاه های تلفن همراه ایجاد می کند.

برخی از ویژگی های مشترک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تماس های صوتی؛ تماس های تصویری؛ پست صوتی؛ پیام رسانی فوری؛ چت های تیمی؛ پست الکترونیک؛ اس ام اس; برنامه های موبایل و دسکتاپ؛ و قابل حمل بودن شماره تلفن همراه و محلی (به مشترک اجازه می دهد تا یک شرکت مخابراتی جدید را بدون نیاز به شماره جدید انتخاب کند).

تجهیزات تلفن VoIP

دو نوع اصلی تلفن های VoIP مبتنی بر سخت افزار و مبتنی بر نرم افزار هستند. یک تلفن VoIP مبتنی بر سخت‌افزار شبیه یک تلفن سیمی یا بی‌سیم سنتی است و دارای ویژگی‌های مشابهی مانند بلندگو یا میکروفون، صفحه لمسی و نمایشگر شناسه تماس‌گیرنده است. تلفن های VoIP همچنین می توانند پست صوتی، کنفرانس تماس و انتقال تماس را ارائه دهند. تلفن های IP مبتنی بر نرم افزار، همچنین به عنوان تلفن های نرم افزاری شناخته می شوند، مشتریان نرم افزاری هستند که روی رایانه یا دستگاه تلفن همراه نصب می شوند. رابط کاربری تلفن نرم افزاری اغلب شبیه یک گوشی تلفن با صفحه لمسی و نمایشگر شناسه تماس گیرنده است. یک هدست مجهز به میکروفون برای برقراری تماس به رایانه یا دستگاه تلفن همراه متصل می شود. کاربران همچنین در صورت داشتن میکروفون و بلندگوی داخلی می توانند از طریق رایانه یا دستگاه تلفن همراه خود تماس برقرار کنند.

VoIP چگونه کار می کند؟

سرویس‌های VoIP صدای کاربر را از سیگنال‌های صوتی به داده‌های دیجیتال تبدیل می‌کنند، که در آن داده‌ها سپس از طریق اترنت یا Wi-Fi برای کاربر دیگر – یا گروهی از کاربران ارسال می‌شوند. برای انجام این کار، VoIP از کدک ها استفاده می کند. کدک ها یا یک فرآیند مبتنی بر سخت افزار یا نرم افزار هستند که حجم زیادی از داده های VoIP را فشرده و از حالت فشرده خارج می کنند. کیفیت صدا ممکن است هنگام استفاده از فشرده سازی کاهش یابد، اما فشرده سازی نیاز به پهنای باند را کاهش می دهد. فروشندگان تجهیزات نیز از کدک های اختصاصی خود استفاده خواهند کرد. فرآیند ارسال داده به سایر کاربران شامل کپسوله کردن صدا در بسته‌های داده، انتقال بسته‌ها از طریق شبکه IP و بازگرداندن بسته‌ها به صوت در انتهای دیگر اتصال است. در شبکه‌های سازمانی یا خصوصی، کیفیت خدمات (QoS) معمولاً برای اولویت‌بندی ترافیک صوتی بر برنامه‌های غیر حساس به تأخیر برای اطمینان از کیفیت صدای قابل قبول استفاده می‌شود. اجزای اضافی یک سیستم VoIP معمولی شامل موارد زیر است: یک IP PBX برای مدیریت شماره تلفن کاربر، دستگاه ها، ویژگی ها و مشتریان. درگاه‌هایی برای اتصال شبکه‌ها و ارائه خطا یا قابلیت بقای محلی در صورت قطع شبکه؛ و کنترل‌کننده‌های مرزی برای تامین امنیت، مدیریت خط مشی تماس و اتصالات شبکه جلسه دارند. یک سیستم VoIP همچنین می‌تواند شامل پایگاه‌های اطلاعاتی ردیابی مکان برای پلتفرم‌های مسیریابی و مدیریت تماس E911 (911 پیشرفته) باشد. این می تواند آمار عملکرد تماس را برای مدیریت واکنشی و پیشگیرانه کیفیت صدا جمع آوری کند. با حذف شبکه های سوئیچ مدار برای صدا، VoIP هزینه های زیرساخت شبکه را کاهش می دهد و ارائه دهندگان را قادر می سازد تا خدمات صوتی را از طریق شبکه های پهن باند و خصوصی ارائه دهند. این همچنین باید شرکت ها را قادر سازد تا یک شبکه صوتی و داده واحد را اداره کنند. VoIP همچنین با فعال کردن Failover سریع، به دنبال قطع‌ها و ارتباطات اضافی بین نقاط پایانی و شبکه‌ها، انعطاف‌پذیری شبکه‌های مبتنی بر IP را تقویت می‌کند.

 

how voip works

 

مزایا و معایب VOIP

هزینه کمتر-قیمت کمتر از قبض تلفن معمولی است.

صدای با کیفیت بالاتر. با داده های فشرده نشده، صدا کمتر خفه یا مبهم است. دسترسی برای کارگران از راه دور برای کارمندانی که از راه دور کار می‌کنند خوب است زیرا گزینه‌های زیادی برای دعوت به جلسات یا برقراری ارتباط با سایر هم تیمی‌ها دارند. ویژگی های اضافه شده این ویژگی ها شامل ضبط تماس، صف، شناسه تماس گیرنده سفارشی یا پست صوتی به ایمیل است. نرخ های بین المللی پایین هنگامی که یک تلفن ثابت یک تماس بین المللی برقرار می کند، مدار سیمی را برای تماس به خارج از کشور اجاره می کند. VoIP نیازی به خط سیمی ندارد و از اینترنت برای برقراری تماس استفاده می کند، به این معنی که مانند ترافیک عادی رفتار می شود و هزینه کمتری دارد.

علیرغم این مزایا، خدمات VoIP ممکن است هنوز با معایبی همراه باشد. این معایب عبارتند از: ممکن است همه این خدمات مستقیماً به خدمات اضطراری متصل نشوند. VoIP به اتصال اینترنت پرسرعت نیاز دارد. خدمات در هنگام قطع برق کار نخواهد کرد. بسته به سرویس VoIP ممکن است کمک دایرکتوری وجود نداشته باشد